Umów się na wizytę
+48 507 030 501
Napisz do nas
hipertermia@hipertermia.eu
Obserwując swoją skórę zastanawiamy się czy występujące na niej plamki barwnikowe to zwykłe znamiona, a może to zmiany chorobowe spowodowane czerniakiem.
Często na samym zastanawianiu się kończy.
Tymczasem czerniak skóry jest nowotworem, który dynamicznie się rozwija i szybko daje przerzuty. Niezwykle istotna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie zmian chorobowych, ponieważ przekłada się to na skuteczniejsze leczenie i lepsze rokowanie.
Czerniak głównie kojarzy nam się ze zmianami skórnymi, ale może dotyczyć również takich miejsc jak: błona śluzowa jamy ustnej czy też błona naczyniowa oka.
Rocznie na świecie notuje się ok. 100 000 zachorowań na czerniaka. W 2010 roku w Polsce zachorowało ponad 2500 osób.
Ryzyko zachorowań wzrasta wraz z wiekiem i osiąga swoje apogeum w wieku od 50 do 64 roku życia.
Do najczęstszych czynników predysponujących do powstania czerniaka skóry zalicza się długotrwałą ekspozycję na słońce oraz stałe drażnienie i urazy skóry.
Bardzo istotna jest profilaktyka zapobiegająca powstawaniu choroby. W pierwszej kolejności należy unikać ekspozycji skóry na promienie słoneczne, oraz opalania w solariach. W czasie słonecznych dni należy używać kremów z filtrami UV.
Rokowanie w zaawansowanym czerniaku jest niekorzystne, chociaż w ostatnich latach dokonał się istotny przełom w leczeniu za sprawą wprowadzenia immunoterapii. Należy dążyć do rozpoznania choroby na wczesnym etapie rozwoju, dlatego należy obserwować swoje ciało i reagować na wszelkie zmiany w nim zachodzące.
Jeżeli jakieś znamię budzi Twój niepokój koniecznie pokaż go lekarzowi, który podejmie decyzję czy skierować Cię do chirurga.
Chirurg usunie znamię z marginesem zdrowej tkanki, a pobrany materiał prześle do badania histopatologicznego, które rozstrzygnie czy ognisko w skórze było czerniakiem czy znamieniem.
W przypadku kiedy badanie histopatologiczne potwierdzi chorobę nowotworową konieczny jest kolejny zabieg w obrębie blizny po pierwszym zabiegu oraz badanie pierwszego węzła chłonnego na drodze spływu z miejsca usuniętego czerniaka , tzw. biopsja węzła wartownika. Jeżeli w badanym węźle nie potwierdzi się przerzutu czerniaka leczenie jest zakończone.
Z uwagi na fakt, iż czerniak ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się drogą naczyń chłonnych i krwionośnych, czyli do tworzenia przerzutów, bardzo często spotykamy się z uogólnioną postacią choroby. W badaniach obrazowych obecne są przerzuty w wątrobie, płucach lub innych narządach.
W takiej sytuacji pacjent kwalifikowany jest do immunoterapii, coraz rzadziej stosuje się chemioterapię która jest toksyczna i jednocześnie mało skuteczna.
Leczeniem, które bywa pomocne i często stosowane w zaawansowanej postaci czerniaka jest radioterapia.
Do procesu leczenia onkologicznego warto dołączyć również hipertermię, jako metodę wspomagającą i poprawiającą wyniki leczenia.
Skuteczność hipertermii jako metody wspomagającej leczenie czerniaka jest potwierdzona badaniami naukowymi.
Jak wynika z prób klinicznych przeprowadzonych na pacjentach leczonych za pomocą radioterapii połączonej z hipertermią, oraz samej radioterapii, leczenie wspomagane hipertermią daje lepsze efekty.
W wyniku leczenia za pomocą radioterapii połączonej z hipertermią, zanotowano całkowitą remisję choroby w 65% przypadków, podczas gdy w wyniku leczenia samą radioterapią, całkowitą remisję zanotowano w 35% przypadków.
Wskaźnik całkowitej remisji choroby leczonej za pomocą radioterapii połączonej z hipertermią poprawił się więc prawie dwukrotnie.
Więcej informacji na temat wyników badań znajduje się tutaj>>.
W przypadku czerniaka, jak i innych chorób nowotworowych, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby, które znacząco wpływa na poprawę wyników leczenia.
Jeżeli więc zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, umów się z lekarzem>>!