Umów się na wizytę
+48 507 030 501
Napisz do nas
hipertermia@hipertermia.eu
Właściwie skomponowana dieta jest niezwykle ważna dla każdego człowieka. Nabiera ona szczególnego znaczenia w przypadku pacjentów, zmagających się z chorobą nowotworową. Ważnym aspektem jest to, że potrzeby żywieniowe organizmu w procesie leczenia mogą się znacznie różnić od tych, kiedy jesteśmy zdrowi.
Przyjmowanie leków, operacje, zastosowana chemio- lub radioterapia, powodują, iż często utrudnione jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości składników odżywczych, wspomagających walkę z chorobą. Większość osób borykających się z chorobą nowotworową przegrywa walkę nie z powodu samego raka, a niedożywienia organizmu, które się pojawia przy nieodpowiednim żywieniu.
Nie ma diety, która w magiczny sposób wyleczy z choroby. Nie zastępuje ona terapii, ale jest doskonałym wsparciem w trakcie leczenia oraz w profilaktyce antynowotworowej.
W procesie leczenia pacjenci zmagają się z licznymi problemami, takimi jak:
Jak w tych warunkach poradzić sobie z dietą? Zważywszy, że niedożywienie organizmu pogarsza wyniki leczenia, terapia żywieniowa stanowi ważny element wspomagający pacjentów w codziennym funkcjonowaniu. Warto dlatego skorzystać z pomocy wykwalifikowanego dietetyka klinicznego, który pracuje z pacjentami onkologicznymi i wie, co można zmienić w diecie, co zaproponować pacjentowi, który boryka się z problemami związanymi z przyjmowaniem pokarmów.
Jakie elementy brane są pod uwagę w procesie komponowania właściwej diety?
Co uwzględnić w trakcie komponowania diety?
Właściwa dieta może przynieść wiele korzyści.
W trakcie choroby nowotworowej organizm człowieka wymaga szczególnej troski. Zadbaj więc o właściwą dietę.
W mediach można znaleźć wiele informacji na temat cudownych substancji mających wyleczyć z raka. Ogłoszenia aż kipią od specjalistów obiecujących cuda po wyłączeniu niektórych produktów spożywczych, a włączeniu drogiej suplementacji. Sok z buraka, płyn Lugola, dieta bezglutenowa – wszystkie bardzo modne, ale często przeceniane sposoby które są tylko jednymi z wielu mitów żywieniowych pojawiających się w onkologii. Dietetyk kliniczny jest osobą, która bez wątpienia rozwieje wątpliwości pacjenta, na temat alternatywnych metod leczenia powiązanych z dietą i suplementacją.
Nie możemy zapomnieć o tym, że odpowiednie żywienie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór. Prawidłowo zbilansowania dieta bogata w produkty antynowotworowe, unikanie produktów pronowotworowych, styl naszego życia, mają znaczący wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Nadwaga i otyłość oraz niskie spożycie warzyw i owoców są wymieniane na czele modyfikowalnych czynników składających się na zwiększoną zachorowalność. Wysoka masa ciała silnie wpływaja na prawdopodobieństwo występowania między innymi nowotworów jelita grubego, odbytnicy, piersi, macicy, trzustki – czyli większości chorób nowotworowych dotykających nasze społeczeństwo. Z tego powodu warto zadbać o siebie i swoją rodzinę nie tylko wtedy, kiedy pojawiają się dolegliwości trawienne w trakcie choroby, ale także aby cieszyć się zdrowym życiem.
Więcej na ten temat możecie przeczytać w książce pt. „Nie daj się rakowi! Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej”, której współautorką jest Katarzyna Turek, dietetyk kliniczny Centrum Medycznego Na Rudzkiej.
Indywidualne porady z dietetykiem w naszym Centrum można umawiać pod numerem: 507 030 501.