Umów się na wizytę
+48 507 030 501
Napisz do nas
hipertermia@hipertermia.eu
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych wśród kobiet nowotworów złośliwych. Istnieje coraz więcej możliwości skutecznego leczenia – zwłaszcza wtedy, gdy choroba zostaje szybko wykryta. Z uwagi na niewielkie objawy w początkowym stadium choroby, jego wykrywalność jest opóźniona. Pacjentki zgłaszają się do lekarza w późniejszym okresie, gdy guz jest duży, co znacząco wpływa na proces leczenia.
Jak temu zapobiec? Odpowiedzią są badania profilaktyczne.
Co powinno zaniepokoić każdą kobietę?
guzek/guzki w piersi
asymetria piersi
wyciek z brodawki
wciągnięcie skóry lub brodawki
zaczerwienienie skóry
owrzodzenie skóry
powiększenie węzłów chłonnych
obrzęk skóry
Pacjentki często zadają pytanie: Jak doszło do powstania raka piersi? Na to pytanie nie ma jednej, jasnej odpowiedzi. Nowotwory powstają oraz rozwijają się z wielu różnych powodów. Możemy jednak określić czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania.
wiek 50+
rodzinne występowanie raka piersi
pierwsza miesiączka we wczesnym wieku
menopauza w późnym wieku
pierwszy poród po 35 roku życia
długotrwała hormonalna terapia zastępcza
stosowanie antykoncepcji hormonalnej
choroby gruczołu piersiowego
rak drugiej piersi
promieniowanie jonizujące
niewłaściwa dieta
brak aktywności fizycznej
nadmierne spożycie alkoholu
palenie papierosów
nadwaga
Bardzo ważną rolę odgrywa samobadanie piersi. Powinno ono być wykonywane raz w miesiącu, w tym samym dniu (kobiety miesiączkujące – najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu, kobiety niemiesiączkujące – w dowolnym, zawsze tym samym dniu miesiąca). W ten sposób można dosyć szybko zauważyć jakiekolwiek zmiany. Ponieważ ból jest stosunkowo rzadkim objawem raka piersi, a wykrywalność guzków przez pacjentkę przypada zazwyczaj na późniejszy okres zaawansowania choroby, zmiany nowotworowe we wczesnym stadium najczęściej wykrywane są podczas badania diagnostycznego piersi: USG i/lub mammografii. Dla przykładu: mammografia pozwala na wykrycie zmian o wielkości kilku milimetrów, a więc na poziomie, gdy pacjentka praktycznie nie jest w stanie wykryć zmian podczas samobadania. Pierwsze USG warto wykonać już ok. 20 roku życia i powtarzać raz w roku. Mammografia zalecana jest kobietom po 40 roku życia.
Nie każdy guz ma charakter nowotworu złośliwego, jednak każda zmiana wymaga diagnozy. Kluczowe znaczenie w procesie wczesnego wykrycia raka piersi – po to, aby leczenie było jak najbardziej skuteczne – ma zatem profilaktyka. Zachęcamy: Badaj się! Badanie nie boli!
Zacznij od systematycznego samobadania piersi. Jak wykonać samobadanie piersi opisaliśmy tutaj.
Zachęcamy również do profilaktycznych badań USG i mammografii.