Umów się na wizytę
+48 507 030 501
Napisz do nas
hipertermia@hipertermia.eu
Hipertermia to metoda wspomagająca leczenie nowotworów polegająca na doprowadzeniu do podwyższonej temperatury ciała (od 38 do maksymalnie 42 stopni Celsjusza) przy użyciu nowoczesnej aparatury w sposób bezpieczny i kontrolowany, czego wynikiem jest uszkodzenie komórki nowotworowej poprzez zniszczenie struktur białkowych, co doprowadza m.in. do zmniejszenia masy guza. Wysoka temperatura wpływa również aktywująco na układ immunologiczny, stymulując reakcje odpornościowe organizmu do walki z komórkami nowotworowymi.
Hipertermia jest uznawana jako jedna z czterech broni do walki z nowotworem złośliwym, po chirurgii, radio- i chemioterapii i jest stosowana na całym świecie.
Hipertermia posiada szereg zalet. Jedną z najważniejszych jest potwierdzony badaniami naukowymi wpływ hipertermii na poprawę wskaźników przeżycia chorych. Poza tym zabiegi hipertermii są nieinwazyjne, nietoksyczne, dobrze tolerowane i nie wymagają pobytu w szpitalu. Hipertermia może być ogólnoustrojowa lub regionalna. Hipertermia zwiększa skuteczność radioterapii, chemioterapii i immunoterapii, oraz redukuje ich skutki uboczne. Wpływa na poprawę jakości życia pacjenta uśmierzając jednocześnie dolegliwości bólowe.
Każdy chory na raka, bez względu na stopień zaawansowania choroby, wiek oraz schorzenia towarzyszące. Przeciwwskazaniem do zastosowania hipertermii jest stan po wszczepieniu rozrusznika serca. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z elementami metalicznymi (np. protezy) w obszarze nagrzewania. Przed rozpoczęciem leczenia hipertermią chory konsultowany jest i kwalifikowany przez lekarza onkologa, który określa nie tylko możliwość leczenia za pomocą hipertermii, ale również rodzaj i częstotliwość zabiegów w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta tak, aby efekty leczenia były najbardziej optymalne.
Hipertermia może być stosowana w przypadku każdego rodzaju nowotworu począwszy od raka skóry (czerniaka), mięsaka tkanek mięsnych, raka piersi, raka szyjki macicy, raka płuc, raka przełyku, raka okrężnicy i odbytnicy, raka wątroby aż po nowotwory głowy i szyi. Jedyny wyjątek stanowi choroba nowotworowa krwi (białaczka).