Umów się na wizytę
+48 507 030 501
Napisz do nas
hipertermia@hipertermia.eu
Diagnoza choroby onkologicznej zazwyczaj łączy się z odczuwaniem wielu trudnych emocji.
Osoba, której dotyczy ta informacja może nie dowierzać diagnozie, negować jej istnienie pomimo zapewnień lekarza o wykryciu choroby, może też odczuwać złość i myśleć: Dlaczego ja? Dlaczego mnie to spotkało? To niesprawiedliwe!
Często negatywne emocje kierowane są również na bliskich lub lekarza.
Kondycja psychiczna osoby chorej ma również duże znaczenie dla zaangażowania w leczenie, nasilenia skutków ubocznych i działania układu odpornościowego. Dlatego coraz większą wagę w procesie leczenia onkologicznego przywiązuje się do udzielenia chorym i ich bliskim pomocy nie tylko w kontekście zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.
Psychoonkologia to nauka łącząca elementy onkologii i psychologii. Zwraca ona uwagę na znaczenie psychicznej kondycji człowieka dla jego stanu fizycznego, w tym procesu leczenia chorych na raka. Pomaga zrozumieć zachodzące w związku z chorobą zmiany i uczy radzenia sobie z nimi.
Rozmowa z psychologiem/psycholożką może pomóc oswoić się z nową sytuacją, znaleźć odpowiedzi na rodzące się pytania i zdobyć umiejętności przydatne w procesie radzenia sobie z chorobą. W trakcie rozmowy pacjent_ka może poruszyć dowolne, ważne dla siebie tematy.
TS jest spójnym programem składającym się z metod i technik poznawczo-behawioralnych o dowiedzionej skuteczności.
Jest to terapia oparta na teorii uczenia się – wychodzi z założenia, że wielu (jeśli nie większość) pacjentów onkologicznych posiada niezdrowe przekonania i postawy wobec choroby nowotworowej oraz jej leczenia, które powodują wysoki poziom stresu. Formułowanie zdrowych przekonań i postaw wobec leczenia oraz budowanie nadziei pacjenta jest głównym celem interwencji terapeutycznej. Częścią interwencji w Terapii Simontonowskiej jest również modyfikacja stylu życia na zdrowszy w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu nowotworu oraz szeroko pojętej profilaktyki.
Wyjątkową cechą charakterystyczną Terapii Simontonowskiej jest kształtowanie umiejętności samopomocowych.
Z tego względu TS umożliwia osiąganie dobrych wyników przy minimalnych kosztach, a po opanowaniu przez pacjenta podstawowych umiejętności dalsze konsultacje mogą odbywać się telefonicznie lub z wykorzystaniem wideokonferencji. Pozwala to na oddziaływania terapeutyczne i wsparcie pacjenta i jego rodziny niezależnie od etapu choroby czy leczenia i miejsca przebywania pacjenta. Terapia Simontonowska stanowi uzupełnienie konwencjonalnego leczenia onkologicznego i nie powinna go zastępować.
Skuteczne wspomaganie za pomocą terapii w procesie leczenia pacjenta onkologicznego oraz znacząca poprawa jakości i komfortu życia są ważnymi elementami leczenia bez względu na stopień zaawansowania choroby i rokowania.
Dlatego chorym na nowotwory należy zaproponować pomoc i wsparcie również od strony psychologicznej, co może pozytywnie wpłynąć na cały proces leczenia.
Więcej na temat terapii znajdą Państwo tutaj: PSYCHOLOG I TERAPIA SIMONTONOWSKA