Umów się na wizytę
+48 507 030 501
Napisz do nas
hipertermia@hipertermia.eu
Jedno z częściej zadawanych pytań przez naszych pacjentów: Czy to nowotwór łagodny czy złośliwy?
Zadając te pytanie nie zawsze mamy świadomość co kryje się pod tymi słowami. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy wyjaśnić na czym polega różnica pomiędzy typami nowotworów.
Częścią wspólna nowotworów jest proces ich powstania: w wyniku nieprawidłowego podziału komórkowego.
Nie wnika do sąsiadujących tkanek i nie daje przerzutów na inne organy. Rośnie tylko miejscowo. Jest zwykle otorebkowany. Najczęściej występujące nowotwory łagodne to: tłuszczaki, gruczolaki, włókniaki czy mięśniaki. Zazwyczaj stosowane leczenie to operacja chirurgiczna, podczas której wycinki są przekazywane do badania histopatologicznego w celach kontrolnych. Zazwyczaj na tym proces leczenia kończy się.
Wnika do sąsiadujących tkanek, może dawać przerzuty na inne organy. Komórki zmienione patologicznie rozprzestrzeniają się po organizmie poza obręb guza pierwotnego; mogą się przemieszczać np. z krwią. W okolicy nowotworu złośliwego czasem trudno wyróżnić granicę między zdrowymi a patologicznie zmienionymi tkankami. Leczenie jest bardziej skomplikowane, a rokowania zależą od stopnia zaawansowania choroby.
W początkowej fazie oba nowotwory – łagodny i złośliwy – często nie dają żadnych sygnałów do organizmu.
Komórki nowotworowe mnożą się, powiększając masę guza oraz rozprzestrzeniają się w organizmie (w przypadku nowotworów złośliwych).
Z tego też względu ogromne znaczenie ma profilaktyka nowotworowa. Nowotwory mogą rozwijać się u osób niezależnie od wieku i płci. Dlatego systematycznie się badaj!
Udaj się do lekarza szczególnie wtedy, gdy:
Współczesne metody badania oraz leczenia nowotworów dają szansę na całkowite wyleczenie pod warunkiem wczesnej diagnozy choroby. Dlatego zadbaj o siebie! Badaj się!